Jak vyčistit drobné spálenini a skvrny od popele

12.10.2020

Nejen v době Adventu a vánočních svátků může přeskočit plamínek či jiskra. Ani se nenadějeme a máme opálený krb, spálený ubrus, záclony, koberec nebo dokonce čalounění. Může za to většinou chvilka nepozornosti, neopatrnosti, nešikovnosti anebo také zvědavosti, a to jak nás dospělých tak i těch nejmenších.

Je tomu už velmi dávno, co moje děti, dnes již dospělé, využili právě onoho okamžiku naší nepozornosti a schovali se v ložnici, kde stával vánoční stromek, který byl ověšený kromě skleněných ozdob také sladkostmi. Tehdy, ale nešli na tajnou výpravu za mlsáním čokoládových figurek, jak to měli ve zvyku, nýbrž se chystali zapálit jednu z "prskavých svíček". Prskavá svíčka byla v té době velká novinka. Bylo to něco mezi tradiční svíčkou a prskavkou. Viděno očima dětí "velká zábava". O to zábavnější a napínavější, když si ji mohli zapálit sami, tajně a bez dozoru nás dospělých.

Možná už tušíte, že to nedopadlo dobře. Jak prskavá svíčka dohořívala, začali je pálit prsty, svíčku odhodili na koberec a ten začal hořet. Přišli jsme na to druhý den, protože ti naši malí rošťáci zmíněný sváteční ohýnek uhasili polštářem a domluvili se, že bude nejlepší, když budou mlčet.

Dětem se naštěstí nic nestalo. Jediný kdo přišel k úhoně, byl koberec s polštářem. Oba jsem oplakala, a když odezněl prvotní šok a strach z toho, co všechno se mohlo stát, začala jsem přemýšlet nad tím, co s tím.

Jak zamaskovat spáleninu? Jak odstranit opálenou skvrnu? Dá se spálenina či opálení vyčistit? A pokud se dá vyčistit tak jak a čím? Nebude lepší povlak z polštáře jednoduše vyhodit do koše? Mám spálené místo na koberci vyříznout a nahradit nebo bude jednoduší jej celý vyhodit a koupit nový?

Jako by se to stalo dnes a ne před nějakými pětadvaceti lety. Ani dnes bych koberec nevyhodila, ale snažila se zachránit, co se dá. A co Vy? Byli byste pro záchranu? Dáváte si pozor při manipulaci se svíčkami, prskavkami a vánočním františkem?

Opálené skvrny u krbu:

Ožehlé vnější plochy u krbu se doporučuje vydrhnout čistou vodou pomocí tvrdého kartáče, poté se na ožehnutá místa jemně nanese ocet (nezředěný) a na závěr se místo opláchne vodou. POZN. Tento postup se doporučuje v případě cihlového zdiva nikoliv jiných stavebních materiálů (žula, mramor a další). Doporučuji se předem poradit s odborníkem, případně využijte dostupných krbových souprav na čištění nebo čisticích přípravků speciálně k tomu určených.

Propálená místa na čalounění (popel):

  • Na odstranění drobných/malých skvrn (od popelu) se doporučuje použít roztok glycerinu a teplé vody (v poměru 1:1), roztok se nanese na skvrnu a nechá 2 hodiny působit, po té se místo umyjeme čistou vodou
  • Na odstranění drobných/ malých skvrn (od popelu) se doporučuje také roztok pracího boraxu (15 g/1 lžíce) rozpuštěného v teplé vodě (500 ml).

Drobné spáleniny na koberci:

Drobné spáleniny na koberci je možné upravit/zamaskovat pomocí brusného papíru (dojde k odstranění spáleniny snížením délky vlasu koberce) případně za použití nože. POZN. Větší spáleniny je bohužel nutné nahradit záplatou/odřezkem nebo koberec kompletně vyměnit za nový.

Zaujal Vás Úklid SEN?

Jak na úklid © Všechna práva vyhrazena 2017-2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky