Houbičky na mytí nádobí

12.12.2020

Mytí nádobí

Myjete nádobí v myčce nebo ručně? Je-li vaším pomocníkem myčka, před mýváte nebo ne před mýváte nádobí? Dáváte-li přednost ručnímu mytí či před mývání jaké houbičky na mytí případně kartáče používáte? Patří mezi vaše favority houbičky a kartáče z polyuretanu, mikrovlákna nebo antibakteriálních, recyklovatelných, přírodních a dnes i kompostovatelných materiálů?

Houbičky na nádobí

Víte jak se o houbičky a kartáče na mytí nádobí starat, aby vám dlouho vydržely a nedržela se v nich nečistota, bakterie a plísně? Věděli jste, že taková špinavá houbička na nádobí může obsahovat až 82 miliard bakterií? Ano, o miliardách bakterií v použité houbičce na nádobí pojednává studie z roku 2017 jejímž autorem je Prof. Dr. Markus Egert. Ve čtrnácti použitých houbičkách na nádobí bylo identifikováno na 362 různých druhů bakterií. Na jednom kubickém centimetru objevili již zmíněných 82 miliard bakterií.

82 miliard bakterií

Houbička na nádobí svojí vlhkostí a teplem, které se v ní drží, vytvářejí takříkajíc ideální prostředí pro jejich množení. To, že se v houbičce na nádobí množí bakterie, poznáte s jistotou podle zápachu.

Dle zmíněné studie je vyčištění houbiček na nádobí od bakterií téměř nemožné a neúčinné. Jejich čištění může naopak vést k jejich dalšímu šíření. K odstranění bakterií bohužel nestačí houbičku propláchnout pot tekoucí horkou vodou, vyprat ji v saponátu či pomocí dezinfekce. Nejlepší, co pro svoji domácnost a zdraví můžete udělat je ji vyhodit ve chvíli, kdy začíná zapáchat, protože v tento moment dochází nepochybně ke zmíněnému šíření bakterií.

Čištění houbiček?

Naopak studie z 2008 jejímž autorem je Manan Sharma připouští možnost čištění houbiček v myčce, a to při vysoké teplotě současně s nejdelším možným mycím cyklem. Při teplotách 20-30 stupňů Celsia se bakterií nezbavíme, což jaksi nekoresponduje s trendem mytí a praní při nízkých teplotách. Při úspoře energií a vší té ekologii prosím pěkně nezapomínejme na to, že zdraví máme jen jedno.

Houbičky na nádobí osobně vyhazuji, neperu je ani nedezinfikuji, ale rovnou je házím do koše, kam také patří ve chvíli, kdy doslouží. V běžné domácnosti se doporučuje měnit houbičky na nádobí minimálně jedenkrát týdně. V profesionální kuchyni by se měly měnit denně.

Rovněž se doporučuje používat více houbiček, a to dle povrchu. A pokud se přeci jen chcete pustit do jejich čištění, nezapomeňte je také usušit. V suché houbičce se totiž z velké části bakterie množit nemohou.

Zaujal Vás Úklid SEN?

Jak na úklid © Všechna práva vyhrazena 2017-2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky