Döstädning

19.03.2021

Životní úklid

Döstädning je volně překládán jako "životní úklid". Tento švédský výraz se používá především pro označení úklidu před smrtí (dö=smrt, städning=úklid). Jde o umění třídění, zbavování se, zkrášlování až po samotný úklid domova ve chvíli, kdy cítíme, že se přiblížil čas našeho odchodu nebo odchodu osoby blízké z důvodu stáří (vysokého věku) nebo nemoci. Jde o čas strávený se sebou, rodinou, přáteli a známými, během něhož se snažíme vyrovnat s myšlenkou "konce" života. Smyslem je pozvolna se připravit na vlastní či něčí odchod, ztrátu a pocity smutku s tím spojené.

Životní úklid nám ulehčuje období před a po ztrátě rovněž jako další životní změny, kterými procházíme a během nichž jsme plni emocí, jako je smutek, očekávání nebo strach z neznáma. Pomáhá nám snáze překlenout období, kdy musíme řešit např. věci týkající se posledního rozloučení se zesnulou osobou nebo pozůstalostí.

Toto umění úklidu se používá také při méně citově rušivých okamžicích života, než je něčí odchod. Döstädningem se lze řídit také při stěhování se z jednoho města do druhého či z jednoho konce země na druhý, při sestěhování se s partnerem, založení rodiny, změně zaměstnání a dalších. Především je třeba si uvědomit, že životní úklid je přirozenou součástí životního cyklu (změn), kterými si každý z nás dříve či později projde a nutně to nemusí být přijato s negací či spojováno s traumatem.

Jak, kde a kdy začít?

Doporučuje se vyhradit si dostatek času. Mohou to být dny, týdny ale také měsíce. Je dobré nespěchat, ale také neotálet. Dopřejme si potřebný čas na protřídění věcí, tedy toho co si necháme, darujeme, prodáme a také toho, co nakonec vyhodíme jako nepotřebné, nechtěné nebo nepoužitelné.

Začít můžeme od sklepa, půdy, předsíně nebo vstupní haly. Pěkně místnost po místnosti. Od větších věcí po ty menší až drobné. Fotografie, dopisy a dokumenty je vhodné si nechat až na samotný závěr životního úklidu, protože mohou jitřit naše emoce nebo dokonce vyvolat vzpomínky. Díky čemuž by se mohlo lehce stát, že ztratíme odvahu či kuráž a úklid nedokončíme.

Měli bychom si určit, co zůstane a co půjde pryč. Z věcí, které nechceme, bychom měli vybrat ty, které se mohou hodit někomu jinému a darovat je. Ano, třeba nám přijde škoda vyhodit nábytek, spotřebiče, knihy, hračky nebo oblečení po dětech a vnoučatech. Je dost dobře možné, že někdo z rodiny, přátel nebo známých by tyto věci ještě užil a pokud ne, stále je tu možnost darovat je dětskému domovu, azylovému domu nebo je odnést např. do sběrného kontejneru na textil, půjde-li o oblečení, než skončí v popelnici a posléze na skládce. S roztříděním věcí nám pomůže např. krabicový systém, dělení věcí na sektory nebo polepování věcí papírky s poznámkami jako "zůstane", "vyhodit", "darovat" nebo "na prodej".

Na životní úklid nemusíme být sami. Pomoci nám může rodina (partner, děti) nebo přátelé. Tedy budeme-li o takovou pomoc stát. Případně můžeme využít služeb některé z firem, které se zabývají vyklízením např. v případě pozůstalosti, které důstojně a s ohledem na danou situaci prostory bytu či domu vyklidí, vyčistí, dezinfikují nebo dokonce dezodorizují.

Je jen a jen na nás jaký přístup v té či oné životní situaci zvolíme. Pravdou však je, že služby vyklízecí firmy, mohou být pro někoho neosobní a mohli bychom se tak ochudit o možnost vlastní zkušenosti. Zkušenost, která s sebou přináší proudy slz nebo také ne. Je dost dobře možné, že sami sebe překvapíme smíchem. Proč bychom si nemohli při životním úklidu prohlížet staré fotografie a zavzpomínat si při tom s úsměvem na tváři? I to je možné. A takový je a má být "Döstädning".

Zaujal Vás Úklid SEN?

Jak na úklid © Všechna práva vyhrazena 2017-2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky